انتخاب دیزل ژنراتور

انتخاب دیزل ژنراتور


انتخاب دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها ترکیبی از موتور دیزل، ژنراتور و انواع متعلقات فرعی از قبیل شاسی، اطاقک پوشاننده جهت حفاظت و کاهش صدا، سیستم ­های کنترل، قطع کننده ­های اضطراری مدار، سیستم استارت، اتومات و غیره که به منظور تولید برق استفاده می­ شوند، می­ باشند. در واقع این دستگاه­ با هدف تولید الکتریسیته، نیروی مکانیکی حاصل از سوخت دیزل را توسط موتور به ژنراتور انتقال می­ دهد.

با توسعه علوم مهندسی در زمینه­ های مختلف بخصوص برق و مکانیک، تولید دیزل ژنراتور در سطح وسیعی پیشرفت کرده­ است و این تجهیزات در اندازه ­های متنوع با توانی معادل یک تا بیش­ از ۲۰۰۰ کیلو ولت آمپر (KVA) منبعی قدرتمند و مطمئن به­ منظور تامین انرژی برای بخش­ های مختلف صنعتی و تولیدی به­ شمار می­ روند. در این راستا، با توجه به کارآیی گسترده ژنراتورها در بخش ­های مختلف تولیدی، توجه به مجموعه­ ای از عوامل به منظور انتخاب دیزل ژنراتور مناسب از اهمیت ویژه­ ای برخوردار است. به بیانی دیگر، پیش از خرید دیزل ژنراتور در نظر گرفتن جوانب و معیارهای مختلف یک دیزل ژنراتور و کیفیت مطلوب تمام اجزای آن از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در ادامه این عوامل مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

انتخاب دیزل ژنراتور

انتخاب دیزل ژنراتور

از جمله فاکتورهای کلیدی در راستای انتخاب دیزل ژنراتور مناسب، توجه به اندازه دیزل ژنراتورها می ­باشد. این عامل وابسته به در نظر گرفتن خصوصیاتی از جمله بار مصرفی است. در واقع، برآورد صحیح بار مصرفی منجر به محاسبه تقریبا دقیق توان ژنراتور خواهد شد و به تبع انتخاب دیزل ژنراتور مناسب را در پی خواهد داشت. در واقع در صورتی که توان دیزل ژنراتور کم­تر از مقدار توان مورد نیاز باشد، فشار مضاعف به مولد وارد شده و در نهایت منجر به آسیب و خرابی ژنراتور خواهد شد و اگر بیش­تر باشد، هزینه اولیه اضافی و هزینه سوخت و استهلاک اضافی به خریدار تحمیل می­ نماید.

علاوه بر این، توجه به کاربرد دیزل ژنراتور از لحاظ برق اضطراری یا مولد برق دائمی بودن، در انتخاب اندازه دیزل ژنراتور مناسب نقش کلیدی ایفا می­ کند. به بیانی دیگر، در صورتی­ که از ژنراتور فقط در مواقع اضطراری هنگام قطع برق به منظور تامین برق مورد نیاز مصرف کنندگان ضروری استفاده شود، آنگاه توان دیزل ژنراتور مورد نیاز کم­تر و سایز آن نیز کوچک­تر خواهد بود. در نقطه مقابل، اگر قرار است دیزل ژنراتور جهت تامین برق مصرفی به شکل دائمی استفاده شود درجه اطمینان مورد نیاز تعیین کننده توان دیزل ژنراتور است و در این حالت نیاز به دیزل ژنراتوری با توان بیش­تر و بزرگ­تر یا تعداد دیزل ژنراتور بیش­تر به منظور تولید توان بیش­تر، می­ باشد.

در خصوص عامل اندازه در راستای انتخاب دیزل ژنراتور مناسب ذکر این نکته ضروری است که مد نظر قرار دادن بالاترین جریان هجومی هنگام استارت موتورهای الکتریکی و ترانسفورمرها جز مسائل اساسی است. در واقع، توجه به kVA مورد نیاز برای استارت به عنوان مبنایی جهت تعیین اندازه ژنراتور مد نظر قرار می­ گیرد. اما چنین برآوردی اغلب منجر به برآورد نادرست اندازه ژنراتور برای بار جاری موتور شده و مبتنی بر نیاز واقعی نخواهد بود. علاوه بر این، سایر عوامل کلیدی که نقش اساسی در اندازه ژنراتور ایفا می­کنند نادیده گرفته می­ شوند. همچنین در صورتی که اندازه صحیح برای ژنراتورها تعیین نشود، ولتاژ بالا ممکن است در زمان استارت موتورها و ترنسفورمرها، اتفاق افتد و موتور در زمان استارت توانایی تامین توان موردنیاز را نداشته باشد. علاوه بر این، سایر بارهای متصل به خروجی ژنراتور که ممکن است به ولتاژ و عدم تامین توان موردنیاز حساس ­تر باشند، ایجاد مشکل نمایند.

علاوه بر بحث اندازه در انتخاب دیزل ژنراتور مناسب، توجه به ظرفیت مدولار دیزل ژنراتور نیز بهتر است در هنگام خرید مد نظر قرار گیرد. در واقع، توجه به این ظرفیت مزایای بسیاری در پی دارد. چنین فاکتوری منجر به جبران عدم کارکرد یک واحد مجزا از طریق تنظیم بقیه واحدها می­شود، در نتیجه قابلیت اعتماد تجهیزات نیز افزایش می یابد. همچنین، از آنجایی که نیاز نیست که در طول انجام سرویس­ ها جریان انرژی به طور کامل قطع شود، هزینه و فواصل خدمات کاهش می یابد.

اندازه فیزیکی ژنراتور و امکان حمل آنها از دیگر جنبه­ های مدنظر در راستای انتخاب دیزل ژنراتور مناسب می­باشد.

علاوه بر مورد اشاره شده، انتخاب صحیح اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور از دیگر عوامل مهم در راستای انتخاب دیزل ژنراتور مناسب می­ باشد. در نظر گرفتن کیفیت ساخت مناسب، تامین قطعات لوازم یدکی و تعمیرکار و مکانیک دیزل ژنراتور اصول مهمی هستند که باید توجه داشت تا هزینه­ ها بالا و زمان طولانی جهت تامین لوازم یدکی را در پی نداشته باشد. همچنین در خصوص شاسی اصلی، کیفیت ساخت فریم اصلی از نظر ابعاد و ضخامت ورق فولادی، کیفیت و حجم باک سوخت، نوع دسته موتورهای استفاده شده و کیفیت پوشش رنگ شاسی از جمله موارد حائز اهمیت در انتخاب دیزل ژنراتور مناسب می­ باشد.

همچنین توجه به محافظت از دیزل­ ژنراتور در شرایط سخت و بحرانی احتمالی همچون باران، سیل و دمای بالا از دیگر نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در واقع، توانایی و پتانسیل فیزیکی دیزل ژنراتور در این راستا بسیار مهم است. در واقع شرکت ارائه دهنده موظف به ارائه وارانتی و سرویس­ های مطلوب در صورت بروز هرگونه مشکل و خرابی هستند.

در نتیجه توجه به ارائه خدمات از دیگر نکته­ های حائز اهمیت در راستای خرید دیزل ژنراتور مناسب است. در واقع، اطلاع از سطح کیفیت خدمات پس از فروش شرکت ارائه دهنده دیزل ژنراتور در انتخاب هرچه بهتر دیزل ژنراتور برای کاربردهای مختلف نقش مهمی دارد.

در نهایت، با توجه به اهمیت مسائل زیست­ محیطی به­ ویژه در خصوص کاربرد تجهیزات صنعتی، در خصوص استفاده از دیزل ژنراتورها نیز توجه به استانداردهای زیست ­محیطی و سازگاری با استانداردهای ثبت شده و تایید شده ضرورت دارد. به بیانی دیگر، در صورتی­که کارآیی دیزل ژنراتور مبتنی بر و سازگار با استانداردهای موجود زیست­ محیطی باشد انتخاب دیزل ژنراتور، انتخاب صحیحی خواهد بود.

نتیجه گیری در مورد انتخاب دیزل ژنراتور

انتخاب دیزل ژنراتور مناسب اثر چشم­گیری بر عملکرد و سرویس­دهی واحدهای صنعتی خواهد داشت. به بیانی دیگر، عدم ارزیابی صحیح بخش ­های مختلف دیزل ژنراتور منجر به بروز مشکلات فنی و نگهداری خواهد شد. در نتیجه به­ منظور انتخاب دیزل ژنراتور مناسب، مجموعه­ ای از فاکتورها از جمله اندازه، ظرفیت مدولار، سیستم کنترل و مدیریت، کارآیی مصرف سوخت، پتانسیل فیزیکی و حمل و نقل، اجزای تشکیل دهنده ژنراتور، خدمات و دسترسی به قطعات و لوازم یدکی و سازگاری با استاندارهای زیست محیطی باید مد نظر قرار گیرند.

در نهایت، ذکر این نکته ضروری است که انتخاب دیزل ژنراتور مناسب مبتنی بر فاکتورهای اشاره شده به افزایش کارآیی واحدهای صنعتی و توسعه سود حاصل از آنها کمک شایانی خواهد کرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.