رفع ارور PRV در موتور دیزل

رفع ارور PRV در موتور دیزل


رفع ارور PRV در موتور دیزل

۱. PRV چیست و چگونه عمل می‌کند؟

PRV مخفف Pressure Relief Valve می‌باشد و به سوپاپ تخلیه فشار اضافی ریل سوخت اطلاق می‌گردد.

همانطور که در تصویر نشان داده شده است وظیفه این سوپاپ، تخلیه سوخت اضافی در ریل سوخت (در صورت فشار خارج از محدوده تعیین شده) و انتقال آن به مخزن سوخت می‌باشد.

‏فشار رایج در ریل سوخت در مدل­های مختلف بین ۲۳۰۰۰ الی ۲۹۰۰۰ PSI می­ باشد. اگر فشار بالاتر از این مقدار باشد، سوپاپ باز شده و فشار سوخت اضافی خارج شده و به سیستم سوخت منتقل می­ گردد.

PRV با کاهش فشار سوخت از آسیب به قطعات حساس به فشار بالا جلوگیری می‌کند.رفع ارور PRV در موتور دیزل

تصویر ۱ – نحوه عملکرد PRV

۲.خرابی PRV چه تاثیری بر عملکرد موتور دارد؟

خرابی PRV می­تواند به موتور آسیب بزند و اگر این خرابی در طولانی مدت برطرف نشود باعث کاهش کارایی موتور یا عدم استارت زنی گردد. از علائم خرابی PRV می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کد ارور P0087 و P1093
 • استارت نخوردن موتور یا مشکل در استارت
 • کاهش قدرت موتور و گازدهی
 • کاهش راندمان سوخت

مشاهده ارور PRV در دستگاه های مختلف می‌تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

 • معیوب بودن PRV
 • خرابی سنسور فشار سوخت
 • مسدود شدن لوله برگشت سوخت
 • مسدود شدن مسیر سوخت
 • خرابی شیر برقی پمپ بنزین
 • معیوب بودن پمپ بنزین
 • ایراد در سیم کشی PRV تا ECU (در برخی از مدل ها)
 • آسیب مکانیکی به موتور یا سیستم سوخت رسان

۳. عیب یابی و مراحل رفع آن

۳.۱. جهت رفع ایراد ابتدا می­ بایست از سلامت فیزیکی مسیر سوخت اطمینان حاصل گردد. در این راستا علاوه بر بررسی فیزیکی مسیر سوخت، تست نشتی مسیر سوخت نیز باید انجام شود. بدین منظور می‌توان PRV را باز کرد و در محل آن گیج فشار سنج نصب نمود. سپس سوئیچ را باز کرده تا پمپ بنزین شروع به کار و عقربه فشار سنج حرکت کند. (تاکید می گردد که در این حالت از استارت زدن اجتناب شود چون ممکن است باعث آسیب جدی به موتور شود.) عدد نمایش داده شده بر روی گیج فشار را ثبت و سوئیچ بسته شود. پس از گذشت یک ساعت وضعیت گیج فشار مجددا بررسی گردد. چنانچه فشار کاهش محسوس پیدا کرده باشد، بدین معنی است که در مسیر سوخت نشتی وجود دارد. لذا لازم است تا اقدام به یافتن محل نشتی و تعویض قطعه معیوب شود. چنانچه فشار پس از یک ساعت تغییر نکند می‌توان از آب بندی مسیر سوخت اطمینان حاصل نمود.

۳.۲. PRV را باز کرده و سوئیچ نیز برای چند لحظه باز شود. اگر مسیر سوخت دچار گرفتگی نباشد، سوخت از محل PRV خارج می­ شود. بدین ترتیب می‌توان از عدم گرفتگی و جریان مناسب سوخت اطمینان حاصل کرد.

۳.۳. ارور PRV می‌تواند ناشی از خرابی شیر برقی پس از پمپ بنزین باشد. جهت چک کردن سلامت، آن را از موتور باز کرده و به وسیله مولتی‌متر مقاومت دو سر کانکتور بررسی شود. این عدد در مدل های مختلف متفاوت می­ باشد (۵ اهم، ۱۴ اهم و ۲۱ اهم در مدل­های مختلف مشاهده شده است). عدد مرجع از سایت سازنده دریافت و با مقدار مشاهده شده مقایسه شود.

نکته: چنانچه عدد صفر نمایش داده شود ممکن است دو سر کانکتور اتصال کوتاه کرده باشند، لذا نیاز است دو سر کانکتور از هم جدا شده و مجددا بررسی نمایید.

جهت بررسی صحت عملکرد شیر برقی، دو سر کانکتور آن به دو سر باطری وصل شود. شیر باید باز و بسته شود (صدای کلیک شنیده شود) در غیر اینصورت باید تعویض گردد. علاوه بر این از نظر وجود براده روی شیر نیز باید بررسی انجام شود. در صورت وجود براده، شیر معیوب بوده و نیاز به تعویض می­ باشد.

به منظور بررسی آب بندی بودن شیر برقی لازم است مراحل زیر انجام شود. خروجی شیر برقی را به پمپ دستی وکیوم وصل نموده و پمپ وکیوم را چند بار فشار دهید تا عقربه فشار سنج از روی صفر حرکت کند. سپس عدد نشان داده شده روی گیج فشار را ثبت کرده و حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید. پس از سپری شدن این مدت، عدد روی گیج نباید تغییر کند. سپس دو سر کانکتورهای شیر برقی به منبع تغذیه باطری وصل شود. با باز شدن شیر برقی فشار منفی به وجود آمده می­بایست از بین برود و گیج فشار عدد صفر را نمایش دهد.

نکته: قبل از شروع تست باید از محکم و آب بند بودن اتصالات پمپ وکیوم به شیر برقی اطمینان حاصل شود.

جهت مشاهده مراحل انجام تست شیر برقی می‌توانید ویدئو زیر را مشاهد نمایید.

جهت اطمینان از سلامت PRV، می بایست PRV را باز کرده و فشاری معادل ۲۳۰۰۰ الی ۲۹۰۰۰ PSI به PRV اعمال نمود تا فشاری که PRV عمل می کند، بدست آید. سپس این عدد را با مشخصات طراحی موتور مقایسه نمایید. چنانچه در رنج تعریف شده نباشد، قطعه باید تعویض گردد. از آنجا که دسترسی به تجهیزات این تست برای همه ممکن نیست، می‌توان PRV را با نمونه سالم جایگزین کرده و عملکرد موتور را بررسی نمایید.

۴. یک تجربه

یکی از تجربیات متخصصان گروه دانش و صنعت باو در زمینه رفع ایراد PRV در اینجا ارائه می‌گردد تا مورد استفاده همکاران، تعمیرکاران و بهره برداران قرار گیرد:

مشاهدات: دو دستگاه بادوین ۵۵۰ کاوا در محل مشتری نصب گردید که یکی به درستی و دیگری با دور پایین کار می­کند (حدود ۷۰۰ دور در دقیقه) و نمایشگر دستگاه PRV Error را نمایش می­دهد. با توجه به دور پایین دستگاه امکان باردهی وجود ندارد.

رفع ارور PRV در موتور دیزل

تصویر ۲ – ارور مشاهده شده در دستگاه بادوین

 

رفع ارور PRV در موتور دیزل

تصویر ۳ – ارور مشاهده شده در دستگاه بادوین

اقدامات: جهت عیب‌یابی دستگاه، مسیر سوخت، پمپ بنزین، PRV، ریل سوخت و شیر برقی بررسی شدند.

بررسی PRV مشخص کرد که این قطعه در فشار کمتر از فشار طراحی باز می‌شود. از آنجا که رگلاژ این قطعه بسیار پیچیده است و رگلاژ اشتباه ممکن است خطراتی را برای دستگاه داشته باشد، لذا کارشناسان گروه دانش و صنعت باو قطعه را با نمونه سالم جایگزین کردند.

رفع ارور PRV در موتور دیزلتصویر ۴ – ریل سوخت دستگاه بادوین

 

رفع ارور PRV در موتور دیزلتصویر ۵- PRV روی دستگاه بادوین

 

رفع ارور PRV در موتور دیزلتصویر ۶ – تعویض PRV معیوب

علی رغم تعویض PRV وضعیت موتور تغییر محسوسی نکرد و موتور به دور مورد نظر (۱۵۰۰ دور در دقیقه) نرسید. لذا قطعات دیگر بررسی شد و مشخص گردید شیر برقی به درستی عمل نمی‌کند.

پس از تعویض این دو قطعه، موتور بدون ایراد به عملکرد ۱۵۰۰ دور در دقیقه رسید و آماده باردهی گردید.

رفع ارور PRV در موتور دیزلتصویر ۷ – شیر برقی بعد از پمپ بنزین

نکته: در برخی از موارد ممکن است بیش از یک قطعه معیوب باشد که این مساله عیب­ یابی و تعمیر دستگاه را با مشکل مواجه می­کند. لذا لازم است تعمیرکاران، همکاران و بهره بردارن عزیز به احتمال خرابی دو یا چند قطعه به صورت همزمان توجه نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.