کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور

کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور


راه کارها و فن آوری های موثر در کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور و افزایش راندمان موتورهای دیزلی

توجه به مصرف سوخت و راندمان تجهیزات صنعتی به­ ویژه دیزل ژنراتورها برای کمپانی­ ها و کاربران آنها از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است. در واقع تمام کمپانی‌ها در تولید دیزل ژنراتور به دنبال بیشترین راندمان و کم­ترین میزان مصرف سوخت می­ باشند.

در این راستا، انجام محاسبات دقیق برای انتخاب صحیح دیزل ژنراتور از مراحل مهم و ضروری خرید دیزل ژنراتور می ­باشد چرا که انتخاب دستگاه با توان بزرگتر از مقدار قدرت موردنیاز، در ادامه هزینه سنگین تهیه سوخت بیش­تر را به سرمایه­ گذار تحمیل خواهد کرد. در یک دیدگاه کلی­تر، ژنراتورهایی که میزان مصرف سوخت پایین­تر، بازدهی بیش­تر و توان بالاتری داشته باشند، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه­ تر هستند و از طرفی، کاهش آلاینده­ ها را نیز در پی خواهد داشت.

در سال­ه ای اخیر، با رشد تکنولوژی و تحولاتی که در صنعت تولید ژنراتورها ایجاد شده است، سازندگان موتورهای دیزلی به­ منظور افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت از فن­ آوری­ های مختلفی استفاده می­ کنند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور

کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور

راه­کارها و فن ­آوری­ های موثر در کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور و افزایش راندمان

همان­طور که در مقدمه اشاره شد، با پیشرفت تکنولوژی، اعمال مجموعه ­ای از راه­کارها در روند تولید و استفاده از دیزل ژنراتورها مدنظر قرار گرفته ­اند که در نهایت دست­ یابی به راندمان بیش­تر و مصرف میزان سوخت کم­تر را در پی خواهد داشت.

در خصوص راندمان، به­ کارگیری فن­ آوری­ هایی از جمله توربو شارژر، خنک کننده ­های هوای ورودی، سیستم ­های جدید پاشش سوخت و کنترل الکترونیکی، ساختمان موتور منجر به افزایش راندمان خواهند شد که در ادامه به جزئیات مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

توربو شارژر دیزل ژنراتور

توربو شارژرها با دمش هوا به داخل سیلندر، راندمان حجمی را بالا می ­برند. در نتیجه موجب افزایش قدرت موتورهای دیزل خواهند شد. به بیانی دیگر، موتورهای دیزل دارای توربو شارژر در مقایسه با مدل­ های بدون توربو شارژر از قدرت بیش­تری برخوردار هستند.

خنک کننده­ های هوای ورودی دیزل ژنراتور

اگر هوای کمپرس شده توسط توربو شارژر قبل از ورود به سیلندر خنک شده و حرارت آن گرفته شود، چگالی آن افزایش می­ یابد. در نتیجه، اکسیژن بیش­تری در این هوای متراکم شده وجود دارد که منجر به راندمان و قدرت بیش­تر خواهد شد.

سیستم­ های جدید پاشش سوخت و کنترل الکترونیکی دیزل ژنراتور

سیستم­های جدید الکترونیکی مدیریت پاشش پمپ انژکتور موجب تنظیم دقیق مقدار سوخت پاشیده شده نسبت به هوای ورودی و نیز تقسیم یکنواخت سوخت میان همه سیلندرها با فشار تزریق بالا می­شود.

ساختمان موتور دیزل ژنراتور

در موتورهای دیزل جدید با اصلاح در ساختمان قطعات و کاهش اصطکاک میان آنها سعی در پایین آوردن اتلاف انرژی اصطکاکی می ­شود و لذا راندمان موتور افزایش می­ یابد. در موتورهای دیزل جدید در هر سیلندر، تعداد چهار سوپاپ استفاده می­ گردد تا نرخ هوای ورودی و خروجی دود افزایش یافته و راندمان موتور افزایش می­ یابد.

علاوه بر موارد اشاره شده، در راستای افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت در دیزل ژنراتورها، دسته دیگری از راه­کارها نیز مثمرثمر واقع خواهند شد که از جمله این راه­کارها می­توان به کنترل فشار پاشش، تنظیم فاصله سوپاپ، زمان تامین سوخت، نگهداری صحیح و منطبق بر استاندارد دیزل ژنراتورها، اشاره نمود.

جزئیات مربوط به راه­کارهای کاهش مصرف سوخت در دیزل ژنراتورها در ادامه به جزئیات مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

زدایش به موقع رسوبات کربن

در حین فعالیت دیزل ژنراتور، اجزا دمای بالایی تولید می­ کنند که باعث می­ شود کربن به سوپاپ، انژکتور، بالای پیستون و غیره بچسبد. این مقدار کربن اگر به موقع پاک نشود، مصرف سوخت را افزایش می­ دهد و در نتیجه بر عملکرد عادی موتور تأثیر می­ گذارد، در این راستا نیاز است تا در بازه زمانه ۴ تا ۶ ماه اقدام به کربن­زدایی صورت گیرد.

عدم بارگیری بیش از حد دیزل ژنراتور

بارگیری بیش از حد موتور دیزل باعث می ­شود مقداری از سوخت دیزل به دود سیاه تبدیل شود که در نهایت باعث افزایش مصرف سوخت می شود. علاوه بر این، کاهش طول عمر قطعات را در پی خواهد داشت.

نگهداری صحیح دیزل ژنراتور

توجه به نگهداری و بازرسی صحیح و دقیق اجزا و قطعات دیزل ژنراتورها به­ طور چشمگیری منجر به کاهش مصرف سوخت خواهد شد. به بیانی دیگر، در صورتی که تمام اجزا به­ درستی کار کنند، مصرف سوخت نیز در بهینه ­ترین حالت ممکن خواهد بود.

به حداقل رساندن فراوانی استفاده از دیزل ژنراتور

استفاده از دیزل ژنراتور باید در مواقع نیاز صورت گیرد. به بیانی دیگر، اگر نیازی به برق پشتیبان نیست، دیزل ژنراتور باید خاموش شود.

حفظ دمای خنک کننده برای کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور

افزایش دمای بیش از حد ناشی از فعالیت اجزا در ژنراتور، منجر به یک خاموشی ناگهانی خواهد شد. بنابراین حفظ عملکرد خنک کننده به افزایش راندمان ژنراتور کمک می ­کند. همچنین، کاهش مصرف سوخت را در پی خواهد داشت.

نتیجه گیری کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور

با رشد تولید در صنعت دیزل ژنراتورها، توجه به راندمان و مصرف سوخت توسط تولیدکنندگان این تجهیزات به­ طور قابل توجهی افزایش یافته است. در واقع، سازندگان در صدد یافتن راه­کارها و فن­ آوری­ هایی برآمده­ اند که موجب افزایش راندمان دیزل ژنراتورها شده و از طرفی کاهش مصرف سوخت را نیز در پی داشته باشد.

راه­کارهای ارائه شده نه تنها منجر به عملکرد مناسب اجزای دیزل ژنراتور خواهند شد بلکه با افزایش راندمان راه­کارهای ارائه شده نه تنها منجر به عملکرد مناسب اجزای دیزل ژنراتور خواهند شد بلکه با افزایش راندمان آن، در نهایت مصرف سوخت کم­تر و به­تبع صرف هزینه­ های کم­تر را به دنبال خواهد داشت.

کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.